شیراز میزبان اجلاس فدراسيون جهاني کوهنوردی؛ گفت و گو با رئيس فدراسيون ايران

1396/06/15 |متن خبر :

سایت و اینستاگرام فدراسیون جهانی کوهنوردی در آستانه اجلاس جهانی ۲۰۱۷ شیراز اقدام به گفتگو با رئیس فدراسیون ایران نمود و خلاصه ای از فعالیتهای فدراسیون ۷۰ ساله کشورمان را منتشر كرد.

شیراز، مهرماه پیش‌ِ رو میزبان اجلاس جهانی کوهنوردی خواهد بود، سایت فدراسیون جهانی کوهنوردی در راستای معرفی ایران، شیراز با باغ‌های سبز و تمدن چندهزار ساله‌اش و فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی ایران به عنوان میزبان برگزاری این رویداد با انجام مصاحبه‌ای از جناب آقای زارعی، ریاست فدراسیون کوهنوردی، اقدام به چاپ مقاله در سایت رسمی خود نمونده است.

درادامه چکیده‌ای از مقاله به اختصار در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت:

 

شیراز 29 مهرماه امسال به میزبانی فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی پذیرای اجلاس سالانه‌ی فدراسیون جهانی کوهنوردی خواهد بود، فدراسیونی تاریخی و پویا که مشتاق میزبانی از اعضای فدراسیون جهانی و بدنه‌ی بین‌المللی کوهنوردی و صعودهای ورزشی در کمتر از دو ماه است.

فدراسیون‌های کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی که اکنون 18 هزار عضو و 64 هزار بیمه شده در ورزش کوهنوردی و صعودهای ورزشی دارد در سال 1327 با نام فدراسیون کوه‌نوردی و اسکی ایران فعالیت خود را آغاز نمود. این فعالیت با محیط کوهستانی ایران گره خورده است، در این باب زارعی اشاره می‌کند: فرهنگ ایران آمیخته با داستان‌هایی از اساطیر ایرانی است که نقش کوهستان در آن بسیار پررنگ است. از آنجایی که بیش از 52 درصد خاک ایران را کوه‌ها تشکیل می‌دهند و تمامی استان‌های ایران صاحب کوهستان‌های بلند است و بالغ بر 280 قله بالاتر از 4000 متر در ایران وجود دارد نقش کوهستان در زمینه معیشت و رفاه همواره موجب احترامی خاص به این نماد بوده و می‌باشد.

مسافران مناطق کوهستانی علاقمند به رشته‌های کوهنوردی با اسکی و کوهپیمایی سالانه به ایران سفر می‌نمایند؛ که مناطق البرز و زاگرس بویژه دماوند، علم کوه و زرد کوه پراقبال‌ترین سایت‌های ایران در این زمینه به شمار می‌روند.

جناب زارعی رویکرد اصلی فدراسیون را در دو زمینه توصیف می‌کند: توسعه کوهپیمایی همگانی و همچنین فعالیت در زمینه رشد حرفه‌ای کوهنوردی از طریق آموزش. ضمن آنکه فدراسیون در زمینه صعودهای ورزشی از آماتور تا حرفه‌ای در رشته‌های سنگنوردی داخل سالن، یخنوردی و اسکای رانینگ فعالیت آموزشی و رقابتی دارد.

بعد دیگر فعالیتهای فدراسیون در بخش غارنوردی به صورت آموزشی و اکتشاف می‌باشد.

سه ستون فدراسیون جهانی ایمنی، ورزش و توسعه پایدار است که فدراسیون ایران نیز بدان پایبند است.

در زمینه ایمنی فدارسیون ایران دوره‌های جستجو و نجات و در بخش نجات فنی، غارنوردی، برف و سنگ را در دستور کار خود دارد. همچنین بخش نجات توسط نیروهای هلال احمر اجرا می‌شود. لازم به ذکر است تمرینات کوهستان زیر مجموعه فعالیت‌های باشگاه‌های ورزشی تابعه فدراسیون می‌باشد؛ با این وجود فدراسیون با تشکیل تیم‌های ملی پایه امید و جوانان اقدام به پشتوانه‌سازی می‌نماید.

همچنین که بحث توسعه‌ی پایدار در کارگروه محیط زیست فدراسیون با هدف آموزش مبانی محیط زیست کوهستان و ارائه راهبردهای زیست محیطی براساس دستور العمل‌های دفتر محیط زیستِ وزارت ورزش و جوانان و همچنین کمیسیون محیط زیست فدراسیون جهانی پیگیری می‌شود. پروژه‌ای که در غالب ستاد حفظ محیط کوهستان در قلل شاخص ایران محقق شده است.

یکی از تعهدات اصلی فدارسیون ایران در بخش جوانان است، که نه تنها با دوره‌های حفاظت از کوهستان بلکه با اهدافِ توسعه پیگیری می‌‍شود. فدراسیون ایران میزبان سه دوره کمپ جوانان و آخرین کمپ جوانان جهان 2017 در دماوند و علم کوه بوده است.

در زمینه یخنوردی فدراسیون در دو بعد آموزشی و رقابتی فعالیت دارد. قهرمانان یخنوردی ایران متشکل از 15 نفر در دو ماده‌ی سرعت و سرطناب در رقابتهای جامهای جهانی سال 2016-2017 شرکت کرده‌اند. در بین این قهرمانان، محمدرضا صفدریان در سرطناب مردان رتبه اورآل 17 و از فینالیست‌های مسابقات جهانی ساس فی و در ماده سرعت سریعترین غیرروس مسابقات با رتبه 11 بوده است. مسعود زینالی در این رویداد سیزدهم شده است.

در بخش زنان تأثیرگذارترین شرکت‌کننده زینب کسری موسوی با رتبه‌ی هجدهم در سرطناب و یازدهم در سرعت بوده است.

رضا علیپور نیز از قهرمانان جهانی سنگنوردی معروف به یوزپلنگ ایرانی و دارای رکورد سرعت جهان می باشد.

فدراسیون ایران مفتخر به برگزاری اجلاس جهانی و مشتاق میزبانی نمایندگان اتحادیه جهانی و فدراسیون‌های اعضای این اتحادیه است. نشان این تعهد برنامه‌های مکملی است که برای پذیرایی از مهمانان تدارک دیده شده است.

سخن پایانی جناب زارعی در راستای میزبانی ایران به قرار زیر است: "برگزاری رویدادهای بین المللی از دو بعد داخلی و خارجی برای ایران حائز اهمیت است. در بعد خارجی از ورود نمایندگان خارجی به کشورمان جهت غلبه بر جو مسموم رسانه‌ای علیه ایران و در بعد داخلی به اقدامی که موجب توجه مسئولین ورزشی و رسانه‌ها به این رشته خواهد شد، می‌توان اشاره کرد."

ترجمه و تنظیم: مینا قربانی

 

برداشت از:

http://theuiaa.org/mountaineering/iran-primed-to-host-the-world-of-climbing-and-mountaineering/

 https://instagram.com/p/BYnXymxARSj/


آلبوم تصاویر


فایل های ضمیمه


مطالب مرتبط


نظرات

لطفا نظر دهید
نظر شما بعد تایید نمایش داده خواهد شد
لطفا برای نظر دادن قوانین روا رعایت کنید
مواردی که باعث عدم تایید نظر شما خواد شد
1 - تهمت ، توهین و افترا
2 - هرگونه کلامی که مصداق بی ادبی باشدنظرات ارسال شدهنظر خود را ثبت کنید

آخرین بخشنامه ها

1396/07/03 -- احکام صادر شده و آماده تحویل در بخش «صدور احکام فدراسیون» / مهر 96
1396/07/02 -- کارگروه حفظ محیط کوهستان / اعلام نتیجه اولين دوره هماهنگي و بازآموزي مدرسان مباني حفظ محيط کوهستان تهران
1396/07/01 -- کارگروه کوه‌نوردی با اسکی / اعلام تقویم ورزشی کمیته کوهنوردی با اسکی
1396/06/28 -- کارگروه آموزش / اعلام اسامی قبول‌شدگان آزمون ورودی مربیگری درجه 3 کوهپیمایی ـ23 الی 24 شهریور 1396 / استان خراسان رضوی
1396/06/28 -- کارگروه صعودهای ورزشی / اسامی قبول‌شدگان دوره مربیگری درجه 3 صعودهای ورزشی مردان پلور ـ شهریور 96
1396/06/27 -- کارگروه آموزش / برگزاری دوره بازآموزی مربیان درجه 3 سنگ‌نوردی
1396/06/25 -- فراخوان مسابقات سنگنوردی کاپ آسیا
1396/06/23 -- کارگروه آموزش / اسامی پذیرفته‌شدگان دوره مربیگری درجه ۳کوه‌پیمایی ـ آقایان و بانوان/ مرداد 1396 / کلاردشت / ونداربن
1396/06/22 -- لبیک یا حسین(ع)؛ اهتزاز بیرق های عشق و ایثار
1396/06/15 -- آئین نامه «شرایط عمومی متقاضیان تأسیس باشگاه ورزشی»
1396/06/22 -- آئین نامه «شرایط اختصاصی متقاضیان تأسیس باشگاه کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی»
1396/06/20 -- قدردانی کارگروه مسابقات و لیگ از حضور فعال و برگزاری چهارمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی قهرمانی کشور
1396/06/14 -- کارگروه کوه نوردی با اسکی / کمپ سراسری استعدادیابی کمیته‌های کوهنوردی با اسکی استان‌ها
1396/06/14 -- کارگروه غارنوردی و غارشناسی /اعلام اسامی قبول‌شدگان دوره مربیگری درجه 3 غارنوردی
1396/06/12 -- کارگروه آموزش/ اعلام لیست دوره‌های آموزشی تکمیل فرآیند نشده و به صدور حکم نرسیده از فصل بهار سال 96
1396/06/12 -- کارگروه مسابقات و لیگ / تمدید مهلت ثبت‌نام چهارمین دوره طراحی مسیر و داوری درجه 3 دوی کوهستان
1396/06/01 -- آغاز ثبت‌نام متقاضیان حضور در جام‌های جهانی یخ‌نوردی 2018
1396/06/01 -- کارگروه هیمالیانوردی / چهارمين اردوي انتخابي تيم ملي اميد ـ ورودي هاي 1396 بانوان
1396/05/31 -- کارگروه مسابقات و لیگ / چهارمین دوره مسابقات سنگ نوردی قهرمانی کشور گرامیداشت عید سعید غدیر خم رده های سنی نونهالان و نوجوانان
1396/05/30 -- کارگروه آموزش / برگزاری دوره‌ بازآموزی، ویژه مربیان درجه سه کوهپیمایی


بخش نامه ها »

اخبار استان ها
مهمترین خبر ها