چهارمین جشنواره صعودهای برتر سال 95

1396/04/19 | روابط عمومیمتن خبر :

کلنگ نمادین «جشنواره چهارم» از آن « اولين صعود زمستاني دهليز شرقي دره يخار» شد

 

در آئین اختتامیه چهارمین جشنواره صعودهای برتر که  باشکوه و استقبال ارزنده ای دوشنبه 19 تیر ماه 96 از  ساعت 17:30 الی 21 در سالن فرهنگسرای اندیشه «شهرداری منطقه 7تهران» برگزار شد؛ بر اساس نظر هیئت داوران، برنامه‌ی « اولين صعود زمستاني دهليز شرقي دره يخار» توسط «سينا حيدري» و «ميلاد رياضيات»  به عنوان برنامه‌ی برگزیده جشنواره در حوزه «کوه‌نوردی» معرفی، تقدیر و «کلنگ نمادین» جشنواره ( از تولیدات جدید شرکت "هفت گوهر" ) توسط «رضا زارعی» رئیس فدراسیون، «آقاجانی» رئیس اسبق فدراسیون، «میرنوری» دبیر فدراسیون و «حمید اولنج» هیمالیانورد نام آشنا و «کوه‌نورد دوران» این دوره از جشنواره به اعضای این تیم اهداء شد. همچنین ...

برنامه «گشایش مسیر دیواره بن رود دنا» توسط «آذران حمیدی»، «امیر حسین عادل»، «محمدجواد اله یارنژاد»، «هادی آقایی»، «ابراهیم ترابی» و «حسین حسینی» (پزشك تيم) به عنوان برنامه برگزیده داخلی در حوزه «دیواره نوردی» معرفی و لوح تقدیر و یادبود جشنواره مزین به «کارابین نمادین» به اعضای این تیم اهداء‌ گردید.

شایان ذکر است؛ این مراسم در ابتدا و پس از پخش تیزر جشنواره و مرور تصویری دو جشنواره‌ی گذشته، با اجرای «حسین رضایی» و سپس سخنرانی «رضا زارعی» و توضیحاتی پیرامون رویکردهای برگزاری جشنواره صعودهای برتر همراه بود و در ادامه از «علیرضا امزاجردیان» مدیریت شرکت تولید کفش «ژاک» به عنوان تولیدکننده نمونه و فعال، «تهمورث سرائی پور» به عنوان وارد کننده محصولات و تجهیزات خارجی، «پرویز مشهدی» به عنوان برگزیده‌ی حوزه تألیف کتاب و مولف ده‌ها عنوان کتاب ارزشمند کوه‌نوردی، «حمید نظام دوست» به عنوان فعال محیط زیست در استان خراسان رضوی، «رضوان سلماسی» به عنوان کوه‌بانوی پیش‌کسوت، «حسین رضایی» به عنوان پیش‌کسوت اثرگذار و «حمید اولنج» به عنوان هیمالیانورد و «کوه‌نورد دوران» با اهدای یادبود جشنواره و لوح تقدیر تجلیل به عمل آمد.

همچنین ضمن پخش فیلمی کوتاه از «مجتبی ساقیان» که به رغم جانبازی دست، همت و تلاش ارزنده ای در کوه‌نوردی داشته است؛ به عنوان نمونه‌ای از عزم راسخ، اراده و استقامت و تسلیم نشدن در برابر مصائب زندگی؛ تقدیر شد.

همچنین به عنوان «لیاقت و شایستگی» از «رامین نایب پور» رئیس ایستگاه آتش نشانی 64 و «حامد ارشدی فر» رئیس پایگاه امداد و نجات دربند با اهدای لوح و یادبود جشنواره از سوی فدراسیون تجلیل گردید.

شایان ذکر است؛ با حضور «دکتر شجیع» مدیرکل«دفتر حفظ محیط زیست و توسعه پایدار» وزارت ورزش و جوانان و مسئولین فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی و مؤسسه «ارسباران» از طرح نشان «سيمرغ كوه هاي ايران»( صعود به ٣١ قله مرتفع ٣١ استان كشور) رونمائی شد.

خاطرنشان می‌شود در بخشی از مراسم از «هیئت داوران» این دوره؛ «دکتر فریدون بیاتانی» ( رئیس هیئت داوران)،‌ «رضا کفاش»، «عباس علی نژاد»، «میرعلی هاشمی» و «نادیا اسمی خانی» که متن بیانیه هیئت داوران را نیز قرائت کرد، با اهدای یادبود جشنواره و لوح تقدیر، تجلیل به عمل آمد.  

پس از گزارش و توضیحات هیئت داوران؛ برنامه‌ها در حوزه‌ی «دیواره‌نوردی» و «کوه‌نوردی» ابتدا با نمایش فیلمی کوتاه و سپس حضور اعضای تیم روی صحنه و تقدیر از آنها به این شرح انجام شد:*** منتخبین در بخش دیواره نوردی (بدون تقدم و تأخر):

- صعود طبیعی مسیر پیتون توسط امین پیل آرام، خسرو هاشم زاده و مجید سفاری

- صعود سرعتی4 مسیر دیواره علم کوه توسط فرشاد میجوجی وزنده یاد جلیل عباسی زاده . خاطرنشان می‌گردد مقارن با معرفی این برنامه، با پخش فیلم و سخنان فرشاد میجوجی و برادر زنده یاد جلیل عباسی زاده و همچنین ادای احترام حضار، به شایستگی یاد و خاطره آن عزیز از دست رفته گرامی داشته شد.

- گشایش مسیر دیواره بن رود دنا توسط آذران حمیدی، امیر حسین عادل، محمدجواد اله یارنژاد، هادی آقایی، ابراهیم ترابیو حسین حسینی  ( این برنامه با رأی هیئت داوران به عنوان برگزیده بخش دیواره نوردی معرفی و یادبود مزین به کارابین نمادین چهارمین جشنواره صعودهای برتر به اعضای آن اهداء گردید.)*** منتخبین در بخش کوه‌نوردی (بدون تقدم و تأخر):

- صعود زمستانی گرده آلمانها توسط احمد ایرانفر ومجتبی قهیه ای

- صعود زمستانی رخ شمالی آزادکوه توسط محسن سعید زاده، محمد ژاله، هومن رضایی، مصطفی بیات، یاسر جعفری ومینا قربانی

- صعود زمستانی دهلیز شرقی دره یخار توسط میلاد ریاضیات و سینا حیدری ( این برنامه با رأی هیئت داوران به عنوان برگزیده بخش کوه نوردی معرفی و کلنگ نمادین چهارمین جشنواره صعودهای برتر به اعضای آن اهداء گردید.)


همچنین «کلنگ نمادین جشنواره» به پیش کسوتان «رضوان سلماسی» و «حسین رضایی»، امید به زندگی؛ «مجتبی ساقیان» و کوه‌نورد دوران؛ «حمید اولنج» اعطا شد.

این مراسم با پذیرایی از حضار به پایان رسید.

گزارش تصویری این مراسم به زودی منتشر می‌شود.

متن بیانیه هیئت داوران را از طریق فایل پیوست دریافت و ملاحظه نمائید

 

به نام یکتا داور هستی

با سلام و عرض ادب خدمت پیشکسوتان ، اساتید ، مربیان ، قهرمانان ، همنوردان و حضار گرامی

 

ورزش کوهنوردی در تمامیِ زیرشاخه های خود با چنان سرعت سرسام آوری رو به رشد و ترقی است که حتی فن آوری های مربوط به فضانوردی نیز به کمک این ورزش آمده اند تا کوهنوردی تا آن جایی پیش رود که بتواند یکی از شاخه های خویش را نامزد حضور در عرصه ی مسابقات کهـن و جهان شمول المپیک نماید .

جامعه از ورزش ما این را می داند؛ ورزشی که در میان گرما و سرما ، باران و مه ، برف و طوفان و خلاصه، سختی های طاقت فرسا اجرا می شود ، می تواند پرمخاطره ، آزاردهنده و حتی مرگ آور باشد.

اما فقط با داشتن چند خصیصه می توان این ورزش را به ورزشی مفرح، مهیج و خاطره انگیز بدل نمود و می توان نظر جامعه را نسبت به این ورزش تغییر داد .

و آن خصایص چیزی جز دانش فنی، تجربه و بهره گیری از تجهیزات خوب نیست .

در بین تمامی کلمات و واژه های رایج و کلیدی در ورزش کوهنوردی همچون؛

قانون، کوهستان، کوهنورد، قله، سرپرست، سرمازدگی، جانپناه، دیواره و واژگانی از این دست،

باید اعتراف کرد که تنها یک واژه ما را به وجد واقعی می رساند؛

" جســـــــارت "

آری، جسارت انجام دادن کاری که دیگران آن را انجام نداده اند، جسارت این که به ایده ای   جامه ی عمل بپوشانیم که تا کنون کسی حتی به آن فکر هم نکرده و یا اراده  و توان انجام آن را نداشته است! آری، جسارت اولین بودن!

 

 

و امروز ما اینجاییم تا سر ارادت و احترام خود را در برابر این جسارت فرود آوریم .

در برابر این تفکر، این خواستن و این توانستن!

افتخار حضور در هیئت داوران چهارمین جشنواره ی صعودهای برتر، موهبت و صد البته مسئولیت و وظیفه ی سنگینی بود که به سرانجام رساندن آن توأم با شایسته گزینی، رعایت عدل و انصاف با افقی رنگ گرفته از آینده ی رنگارنگ و زیبای کوهنوردی و کوهنورد ایرانی دغدغه ای بس چالش برانگیز بود که روزهایمان را به مطالعه و تحلیل برنامه ها و شبهایمان را به تفکر و اندیشه در موردشان مشغول ساخت.

آن روز که این وظیفه به ما محول شد حتی فکرش را هم نمی کردیم که به واسطه ی این انتخاب، گام در چه راهی گذارده ایم !؟ و چه دقایق  پر لذت و البته پرهیجانی انتظار ما را می کشند؟

امتیازات و محاسن و نقاط قوت و ضعف برنامه های ارسال شده به دبیرخانه ی صعودهای برتر و هم چنین، سطح کیفی نزدیک به هم این برنامه ها، برگزیدن برنامه های برتر را به کاری مشکل و شاید دشوار بدل ساخت.

با توجه به نزدیک بودن کیفیت، مکـان، و نوع صعودها لازم بود که 5 داور حاضر در هیئت داوران علاوه بر حضور در جلسات هفتگی که بالغ بر 75 نفر ساعت شد، مجبور به تحقیق و تفحص و گردآوری اطلاعات تکمیلی در ساعات غیر از جلسات نیز بودند تا بتوانند به نتایجی دقیق و واقعی دست یابند.

از آن روز که وارد عرصه ی این انتخاب بزرگ شدیم؛

ـ دانستیم که باید از آب تلخ چشمه ای گوگردین بچشیم تا به شیرینی فتح برسیم .

ـ دانستیم که می شود در دمای 38 درجه و با جیره بندی آب، دیواره نوردی کرد .

ـ دانستیم که گاهی مجبوریم مسیری چند ساعته را، دو روزه، و در بهمن، برف کوبی کنیم .

ـ دانستیم که از طلوع تا غروب یک روز سخت و طاقت فرسا، می توان چهار بار بر روی قله ایستاد .

ـ دانستیم که روح بزرگ جوانان پر شور، می تواند در ابهت و عظمت زمستانی چکادی بزرگ دست به صعودی ناب زند .

ـ دانستیم که با عظمی از جنس خواستن، می توان بر صعودی مصنوعی لجامی از جنس طبیعی زد .

ـ دانستیم که می توان دو برادر شد،  و خط الرأسی زمستانی و پر خطر را پشت سر نهاد .

ـ دانستیم که هر تفکری در مورد هر صعودی، حتی اگر دست نیافتنی به نظر رسد، عملی است ،             به شرط تمرین و پشتکار .

ـ دانستیم که علاوه بر برف و سنگ و قله، گاه جانورانی که غذاهایمان را می ربایند هم در رسیدن به هدف با ما شریکند !

ـ دانستیم که می توان مسیری پر خطر و ریزشـی را صعود نمود و با خوش شانسی جان سالم به در برد .

ـ دانستیم که برای رسیدن به مقصود، باید از بی خوابی و سرمای بیواک شبانه عبور کرد .

ـ دانستیم که می شد با نیالودن طبیعت به انبوهی از رول، برنامه ای جذاب و دلچسب خلق کرد .

ـ دانستیم که همیشه به جان پناه ها امیدی نیست !

و سرانجام دانستیم، که می توان با همنوردی به نام خورشید هم طناب شد، و به قله رسید .

و صادقانه بگوییم ؛

چـه برنامه هایی که خودمان را کنار شما یافتیــم  و چه برنامه های زیبـا و جسورانه ای که شما اجرا کرده بودید و دلمان می خواست کنارتان بودیم .

 

 

 

 

و اگر بخواهیم سخن از کاغذ و عدد و امتیاز بگوییم، باید گفت ؛

هیئت داوران پس از جمع بندی ها، رأی گیری ها و امتیاز دهی ها، که با در نظر گرفتن چهار  مؤلفه ی کلی ؛

شاخص های صعود، برنامه ریزی و روش اجرا، نحوه ی ارائه ی گزارش و تجهیزات که خود شامل 22 آیتم گوناگون بوده اند ، موفق به تعیین و اعلام 6  برنامه ی برتر از میان  15  برنامه ی ارسالی شدند .

و باید گفت ؛

بله، صعودهای خوبی هم به دبیرخانه رسیدند که می شد مورد ارزیابی قرار گیرند و شاید               می توانستند از سطح بالای امتیاز هم برخوردار شوند، اما چه حیف که بدون توجه به قانون مداری،   پس از مهلت مقرر، ارسال شدند و نتواستند در لیست نهایی قرار گیرند .

امیدواریم در سال های آتی شاهد فعالیت های متحورانه در مناطقی بکر و دور دست و حتی دست نیافتنی و البته بی حادثه باشیم که با ارائه ی گزارشات کامل و جامع و مستندسازی های ماندگار، بتوانند تمامی جامعه ی کوهنوردی را شگفت زده کنند .

هم چنین بر خود لازم می دانیم به عزیزانی که در سال گذشته دست به صعودهای برون مرزی و یا صعودهای شاخص داخلی زده اند تبریکی جانانه بگوییم  و برای این عزیزان بهترین ها را آرزو کنیم .

بی شک همه ی آنان که خورشید را از خواب بیدار کردند و هم طناب مهتاب، با سپیدی برف همگام شدند، برترینند .

بی گمان تمام آنان که حتی گامی کوتاه در اعتلای ورزش کوهنوردی ایران زمین برمی دارند، برنده اند. 

بی تردید همه ی آنان که از جان و مال و آرامش و آسودگی خود در راه ارتقاء  ورزش کوهنوردی این مرز و بوم خرج می کنند، ستودنی اند .

در پایان باید بگوییم؛ اکنون به خود می بالیم و سرفرازانه احساس غرور می کنیم، از داشتن چنین همنوردان دلیر، غرورآفرین و توانمند و برای تمام این غیرتمندان تنی سلامت، روحی پر نشاط و روزگاری بی ملال و لبریز از مهر آرزومندیم .

 

 

 


آلبوم تصاویر


فایل های ضمیمه


مطالب مرتبط


نظرات

لطفا نظر دهید
نظر شما بعد تایید نمایش داده خواهد شد
لطفا برای نظر دادن قوانین روا رعایت کنید
مواردی که باعث عدم تایید نظر شما خواد شد
1 - تهمت ، توهین و افترا
2 - هرگونه کلامی که مصداق بی ادبی باشدنظرات ارسال شدهنظر خود را ثبت کنید

آخرین بخشنامه ها

1397/12/01 -- اطلاعیه برگزاری دوره‌های آموزشی پیشرفته و مربیگری درجه 3 کوه‌نوردی با اسکی
1397/11/23 -- قدردانی از برگزاری و حضور فعال در صعود زمستانی دهه مبارک فجر / قلل رشته کوه سهند
1397/11/23 -- قدردانی از برگزاری و حضور فعال در نوزدهمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی جام فجر «سرعت»
1397/11/17 -- فراخوان دوره مربیگری درجه 2 کوه‌نوردی با اسکی پلور با حضور مربی اتریشی ـ اسفند 97
1397/11/17 -- فراخوان بازآموزی مربیان درجه ۳ کوه‌نوردی با اسکی پلور با حضور مربی اتریشی ـ اسفند 97
1397/11/10 -- احکام مربیگری، داوری، طراحی و مربی راهنمای کوهستان سطح باشگاه آماده تحویل / بهمن 1397
1397/11/10 -- قدردانی از مربیان، سرپرستان، خانواده‌های گرامی و ورزشکاران حاضر در اردوی استعدادپروری زاهدان ـ دی 1397
1397/11/08 -- پنجمین دوره مسابقات سنگ نوردی جام فجر گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی رده‌های سنی نوجوانان و نونهالان ـ گرایش سرطناب ـ دختران و پسران/تهران ـ اسفند 1397
1397/11/07 -- معرفی محل‌های برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف
1397/11/06 -- تشکر و قدردانی به جهت اولین دوره مسابقات جام سنگ‌نوردی باشگاه‌ها
1397/11/03 -- اسامی قبول شدگان دوره طراحی و داوری درجه 3 دوی کوهستان (اسکای رانینگ ) تهران دیماه 1397
1397/10/26 -- بخشنامه تکمیلی نخستین دوره جام سنگنوردی باشگاه‌ها
1397/10/25 -- دومین دوره دانش‌افزایی کوهپیمایی همگانی آقایان ـ بانوان/ بهمن 97
1397/10/22 -- احکام مربیگری، داوری، طراحی و مربی راهنمای کوهستان سطح باشگاه آماده تحویل - دی ماه 1397
1397/10/18 -- تمدید مهلت ثبت نام ششمین دوره مسابقات قهرمانی کشور کوه‌نوردی با اسکی تا 30 دی ماه
1397/10/15 -- اطلاعیه برگزاری دوره های کارگاه آموزشی نجات در برف(بهمن شناسی) از تاریخ 19 دی ماه
1397/10/15 -- اطلاعیه برگزاری دوره های آبشار یخی از تاریخ 19 دی ماه
1397/10/15 -- نوزدهمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی سرعت جام فجر گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی زنجان ـ بهمن 97/ مردان و زنان
1397/10/11 -- کمیته آموزش / فراخوان دوره مربیگری درجه 1 کوه‌پیمایی
1397/10/09 -- نخستین اردوی سنگ‌نوردان منتخب کشور دی ماه 1397


بخش نامه ها »

اخبار استان ها
مهمترین خبر ها