منشور و مرام‌نامه سنگ‌نوردی و دیواره‌نوردی در منطقه علم‌کوه و دیواره‌های ایران

1398/07/10 | آموزشمتن خبر :


منشور و مرام‌نامه سنگ‌نوردی و دیواره‌نوردی که توسط مربیان سراسر کشور منتشر شده است جهت اطلاع عموم به شرح زیر منتشر می شود:


منشور و مرام‌نامه سنگ‌نوردی و دیواره‌نوردی در منطقه علم‌کوه و دیواره‌های ایران

 

منطقه علم‌کوه یکی از زیباترین و بکرترین مناطق سنگ‌نوردی و کوه‌نوردی فنی ایران است. با توجه به حساسیت و جذابیت فنی این منطقه، اخیراً تغییرات و مسایلی پیش آمده که میتواند شرایط این منطقه و دیگر مناطق سنگ‌نوردی را به مرور تغییر دهد. این تغییرات که در طول سالهای اخیر اتفاق افتاده، می‌تواند روح صعود فنی و ناب در منطقه را خدشه‌دار کرده و به مرور این منطقه را نابود کند و همچنین بسترساز حوادث بیشتر در این منطقه شود. با توجه به عدم دسترسی به مجاری قانونی، این نوشتار جنبه یک مرامنامه بین دیواره‌نوردان و کوه‌نوردان را دارد که توصیه میشود در دیگر مناطق سنگ‌نوردی کشور نیز رعایت شود.

خواهشمند است کلیه کوه‌نوردان فنی و دیواره نوردان نسبت به رعایت موارد زیر اقدام فرمایند:

1. کلیه کوه‌نوردان و دیواره نوردان باید نسبت به رعایت مسایل زیست محیطی و بهداشتی شامل برگرداندن زباله های شخصی، آلوده نکردن منابع آبی و یخچالها، به جا نگذاشتن مواد غذایی و مواد بارگذاری شده و پاکسازی آن به صورت کامل اقدام نمایند.

2. از نصب هرگونه طناب ثابت، بکسل و ثابت گذاری دایمی بر روی مسیرهای گرده و سایر مسیرهای فنی (سیاه سنگ‌ها و...) خودداری نمایند و در صورت استفاده از طناب ثابت، در همان برنامه اقدام به پاکسازی و جمع آوری نمایند.

3. از جامعه کوه‌نوردی و دیواره نوردی این انتظار می رود که با توجه به شکاف‌های مناسب برای نصب انواع ابزار و صعود نه چندان دشوار مسیر گرده آلمانها که به عنوان مرتفع ترین گرده فنی در ایران محسوب می‌شود، از نصب هر گونه بولت یا میانی ثابت جهت ایمن سازی خودداری نمایند. لازم به ذکر است که اینگونه ایمن سازیها علاوه بر مخدوش کردن چهره دیواره و منطقه، زمینه حضور کثیری از افراد آموزش ندیده و بروز حوادث بیشتر را فراهم می نماید.

همچنین نصب میانی‌های ثابت، باعث افت توان صعود و توانایی نصب ابزارهای میانی توسط افراد گشته و سطح کوه‌نوردی فنی در ایران را کاهش خواهد داد و باعث جلوگیری از رشد و پیشرفت کوه‌نوردی فنی می‌شود.

4. ترمیم مسیرهای قدیمی بر روی دیواره، حتما با هماهنگی و کسب اجازه از گشایش کننده اصلی و با مطابقت با استانداردها و روشهای نوین بولت کوبی و مرامنامه بولت کوبی UIAA  (بولت کوبیدن یا نکوبیدن) انجام شود.

5. با توجه به اینکه علم‌کوه تنها دیواره مرتفع و منحصر بفرد شمالی به لحاظ سنگ و فنی بودن صعود می باشد، خواهشمند است از بولت کوبی و ایجاد مسیرهای جدید، جدا خودداری گردد. لازم به ذکر است که گشایش مسیرهای ترادیشنال (ابزارگذاری) و یا مصنوعی (با استفاده از عوارض طبیعی دیواره و نه سوراخ‌کاری مصنوعی) همچنان حایز اهمیت و شایسته تقدیر است.

6. تیم‌هایی که قصد صعود در منطقه را دارند، توجه داشته باشند که هماهنگی حضور خود را به گونه‌ای انجام دهند که کمترین تداخل با تیم‌های دیگر را داشته باشد. لازم به ذکر است که خطرهای محیطی منطقه با افزایش نفرات به شدت زیاد شده و می‌تواند منجر به حوادث دلخراش شود.

درپایان اعلام می‌داریم که همه هدف این مرامنامه، حفاظت از کوهستان علم‌کوه و دیگر مناطق کوهستانی و دیواره‌نوردی کشور و همچنین احترام به ذات صعودهای پاک است. همانطور که در ابتدا ذکر شد این مرامنامه جنبه قانونی نداشته ولی آیندگان نسبت به این مساله قضاوت خواهند کرد.

مربیان سنگ‌نوردی کشور


آلبوم تصاویر


فایل های ضمیمه

منشور و مرام‌نامه سنگ‌نوردی و دیواره‌نوردی.pdf
حجم : 258KB
دانلود

مطالب مرتبط


نظرات

لطفا نظر دهید
نظر شما بعد تایید نمایش داده خواهد شد
لطفا برای نظر دادن قوانین روا رعایت کنید
مواردی که باعث عدم تایید نظر شما خواد شد
1 - تهمت ، توهین و افترا
2 - هرگونه کلامی که مصداق بی ادبی باشدنظرات ارسال شدهنظر خود را ثبت کنید

آخرین بخشنامه ها

1399/07/07 -- اسامی دعوت‌شدگان جهت حضور در اردوی انتخابی مسابقات سرعت ساحلی (مردان) در کشور چین
1399/07/07 -- اسامی دعوت‌شدگان جهت حضور در اردوی انتخابی مسابقات کامباین انتخابی المپیک (زنان و مردان)
1399/07/07 -- دوازدهمین همايش راهبردي نواب رئيس هيأت‌هاي کوه‌نوردي و صعودهاي ورزشي کشور مهر 99/ آنلاین (وبینار)
1399/07/06 -- احکام مربیگری، داوری، طراحی و مربی راهنمای کوهستان سطح باشگاه آماده تحویل / مرداد ماه 1399 ...
1399/07/05 -- رتبه بندی هفتمین دوره مسابقات دوی کوهستان قهرمانی کشور
1399/07/02 -- آمار دوره های مقدماتی کوهپیمایی همگانی شش ماه نخست سال 99 / برگزار شده توسط هیئت های استانها و باشگاه‌ها
1399/07/02 -- آمار دوره های برگزار شده شش ماه نخست ۹۹ / آزمون های ورودی، مربیگری و بازآموزی این فدراسیون توسط کمیته های مربوطه در این فدراسیون
1399/07/02 -- آمار دوره های برگزار شده شش ماه نخست ۹۹ / مقدماتی، پیشرفته و کارگاه‌های آموزشی توسط باشگاه‌ها و هیئت‌های کوه‌نوردی استان‌ها
1399/07/01 -- ارسال رزومه مدرسان درجه 2 سنگنوردی جهت شرکت در آزمون ورودی مربیگری دیواره‌نوردی
1399/06/31 -- دوره کارآموزی دیواره‌نوردی ویژه بانوان/ استان قزوین
1399/06/29 -- دوره پیشرفته سنگنوردی ویژه بانوان/ استان آذربایجان شرقی
1399/06/29 -- اسامی قبول شدگان دوره‌های مربیگری درجه 3 کوهپیمایی آقایان و بانوان / استان‌های آذربایجان شرقی، خراسان رضوی و کرمانشاه/ شهریور 1399
1399/06/24 -- بازانتشار / آخرین مهلت ارسال پایان‌نامه‌های کمیته غارنوردی
1399/06/23 -- دوره کارآموزی دیواره‌نوردی ویژه آقایان و بانوان/ سیستان و بلوچستان
1399/06/22 -- مخاطره شناسی طبیعی کوه‌های کشور
1399/06/18 -- بازآموزی مدرسان نقشه‌خوانی و کار با قطب‌نما
1399/06/17 -- بازآموزی مدرسان GPS
1399/06/16 -- بازآموزی مربیان درجه 2 غارنوردی - همدان/ آقایان و بانوان
1399/06/16 -- بازآموزی مدرسان هواشناسی / آقایان و بانوان ـ اینترنتی
1399/06/15 -- دوره طراحی و داوری درجه 3 دوی کوهستان (اسکای رانینگ) تهران – مهر 1399 – مردان و زنان


بخش نامه ها »

اخبار استان ها
مهمترین خبر ها