توصیه‌های ایمنی با توجه به ورود به فصل پاییز

1400/07/18 | پزشکی، جستجو ونجاتمتن خبر :

رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی با اشاره به آغاز فصل سرما توصیه کرد که تا پایان این فصل خیلی بیشتر از همیشه شرایط، زمان و تجهیزات ایمن برای صعود به ارتفاعات در نظر گرفته شود.

رضا زارعی در گفتگو با خبرنگار بام نیوز، با تاکید بر  افت دمای هوا گفت: البته هنوز شاهد بارش های فصلی نیستیم اما این دلیل نمی‌شود که در صعود به ارتفاعات شرایط سرما و مشکلات احتمالی آن را نادیده بگیریم به خصوص اینکه، روزها کوتاه شده و همین مسئله، اولین و مهمترین موضوع تاثیرگذار است.

وی توصیه‌هایی برای صعود ایمن و بدون خطر در فصل سرما مطرح کرد و ادامه داد: بهتر است در این فصل صعود از نیمه شب آغاز شود و تا قبل از غروب همان روز منطقه کوهستانی ترک شود و فرد به دامنه کوه بازگردد. در این صورت اگر هدف فتح قله باشد می‌توان حوالی ظهر این اقدام را انجام داد و تا قبل از ساعت ۴ هم منطقه را ترک کرد. لحاظ کردن این موضوع به خاطر کوتاه شدن روزها خیلی مهم است.

رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی تاکید کرد: انتخاب محل صعود همیشه مهم است اما در فصل سرما به خاطر احتمال زیاد بارش و مشکلاتی که به همراه دارد، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در فصل سرما به هیچ وجه نباید اقدامی برای صعود به مناطق ناشناخته انجام شود و اگر اصراری برای فعالیت در این مناطق است باید از طریق باشگاه‌ها و با نظارت مربیانی که نسبت به منطقه اشراف و شناخت کامل دارند، انجام شود.

زارعی بر توجه کافی به پوشاک برای صعودهای پاییزی و زمستانی تاکید کرد و یادآور شد: پوشاک مورد استفاده در این شرایط حتما باید در برگیرنده سه لایه زیرین، لایه پلار (میانی) و لایه گورتکس (کاپشن بادگیر) باشد. شرایط صعود در فصل سرما مانند گرما نیست که اگر هم یکی از این لایه‌ها را در اختیار نداشتیم، مشکلی از این حیث ایجاد نشود.

مواد غذایی و همراه داشتن به اندازه، از دیگر موضوعات مورد تاکید رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی بود. وی در این زمینه گفت: حتی مواد غذایی باید بیشتر از مصرف روزانه همراه داشت تا در صورت بروز مشکلی که منجر به تاخیر در ترک منطقه و بازگشت به دامنه شد، با کمبودی مواجه نشد.

رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی همچنین بر همراه داشتن وسایل ارتباطی مانند تلفن همراه تاکید کرد و گفت: حتما برای صعود تلفن همراه با شارژ کامل همراه با فرد باشد. حتی باید پاور بانک برای شارژ مجدد هم در میان تجهیزات همراه باشد تا در صورت نیاز در منطقه کوهستان که به برق هیچ دسترسی نیست، مورد استفاده قرار گیرد. افراد بدون وسایل ارتباطی اصلا اقدام به صعود نکنند.

وی تصریح کرد: در نظر داشتن پل ارتباطی با نهادهای مربوطه یکی از توصیه های همیشگی برای صعود به ارتفاعات است که قاعدتا این مسئله برای فصل سرما خیلی بیشتر مورد تاکید است. افراد حتما شماره تماس اورژانس و هلال احمر شهر و منطقه مربوطه را باید در گوشی همراه خود داشته باشند تا در صورت نیاز بتوانند تماس فوری و بدون فوت وقت را برقرار کنند.

زارعی با تاکید بر لزوم داشتن اطلاعات کافی و به روز برای انجام صعود به ارتفاعات گفت: مهمترین مسئله این است که افراد بدون آموزش لازم از صعود اجتناب کنند. آموزش مقدماتی و حرفه‌ای لازمه هر صعودی است و این مسئله برای فصل سرما اهمیت بیشتری پیدا می کند.

وی گفت که در نهایت فردی که اقدام به صعود می‌کند باید زمان و محل صعود را به اطرافیان خود اطلاع دهد تا در صورت بروز احتمالی هرگونه مشکلی یک گام به جلو بود.

رئیس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی تاکید کرد: معمولا در فصل سرما به خاطر بارش و ریزش بهمن خطرات صعود به ارتفاعات خیلی بیشتر می‌شود و آمار هم این مسئله را تایید می‌کند. حتما باید این توصیه ها در نظر گرفته شود.


آلبوم تصاویر


فایل های ضمیمه


مطالب مرتبط


نظرات

لطفا نظر دهید
نظر شما بعد تایید نمایش داده خواهد شد
لطفا برای نظر دادن قوانین روا رعایت کنید
مواردی که باعث عدم تایید نظر شما خواد شد
1 - تهمت ، توهین و افترا
2 - هرگونه کلامی که مصداق بی ادبی باشدنظرات ارسال شدهنظر خود را ثبت کنید

آخرین بخشنامه ها

1401/05/27 -- 🔴اطلاعیه قابل توجه علاقمندان به شرکت در مسابقات قهرمانی کشور رشته دوی کوهستان
1401/05/27 -- 🔴اطلاعیه قابل توجه شرکت کنندگان در آزمون‌های مربیگری درجه ۲ کوهپیمایی
1401/05/26 -- اطلاعیه / قابل توجه علاقمندان به رشته دره نوردی
1401/05/24 -- اطلاعیه آموزشی/ برگزاری آزمون‌های ورودی دوره‌های مربیگری درجه ۲ و ۳ غارنوردی
1401/05/24 -- تعویق زمان برگزاری سومین دوره مسابقات سنگ‌نوردي المپیاد استعدادهای برتر زنجان
1401/05/22 -- اطلاعیه/ لغو اولین همایش ناوبری به جهت همه‌گیری مجدد ویروس کرونا
1401/05/18 -- دوره هماهنگی و بازآموزی مربیان سنگنوردی (طبیعت) درجه ۱ و ۲
1401/05/15 -- دوره‌های هماهنگی و بازآموزی طراحان درجه ۱ و ۲ و ۳ صعودهای ورزشی شهریور ۱۴۰۱ ـ پلور
1401/05/15 -- اطلاعیه کمیته پناهگاه‌های فدراسیون / پرهیز از حضور در ارتفاعات 4 گانه دماوند تا پایان مرداد
1401/05/15 -- اطلاعیه کمیته آموزش / عدم برگزاری دوره های آموزشی در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی
1401/05/15 -- سومین دوره مسابقات سنگ‌نوردي المپیاد استعدادهای برتر گرایش‌های کامباین (سرطناب و بولدر) و سرعت/ زنجان ـ تابستان ۱۴۰۱
1401/05/12 -- بیستمین دوره مسابقات سنگ‌نوردي قهرماني کشور، رده‌هاي سني نوجوانان A,B و جوانان پسران ـ دختران/ همدان ـ شهریور 1401
1401/05/11 -- آزمون ورودی مربیگری درجه۲ دره‌نوردی
1401/05/11 -- آزمون ورودی مربیگری درجه۳ دره‌نوردی
1401/05/10 -- 🔴🔴🔴اطلاعیه قابل توجه کلیه کوهنوردان و دره‌نوردان
1401/05/08 -- اطلاعیه / اعلام پیش نیازهای آزمون‌های مربیگری درجه سه سنگنوردی صعودهای ورزشی
1401/05/08 -- آزمون‌های ورودی مربیگری درجه ۲ کوهپیمایی
1401/05/08 -- آزمون‌های ورودی مربیگری درجه ۳ کوهپیمایی
1401/05/08 -- اطلاعیه / اعلام پیش نیازهای دوره های طراحی درجه 3 صعودهای ورزشی
1401/05/04 -- اطلاعیه / تغییر شرایط برگزاری ششمین دوره سراسری هماهنگی و بازآموزی داوران درجه ۱، ۲ و ۳ صعودهای ورزشی آقایان و بانوان


بخش نامه ها »

اخبار استان ها
مهمترین خبر ها