الزامات صعودها و پیمایش‌های قلل و مناطق کوهستانی داخل کشور

1401/05/03 | بخشنامه هامتن خبر :

الزامات صعودها و پیمایش‌های قلل و مناطق کوهستانی داخل کشور

 

با توجه به توسعه رشته کوهنوردی در سطح جامعه و استقبال آحاد مردم از فعالیت‌های باشگاه‌ها، بنا بر توصیه کمیته فنی این فدراسیون، الزامات صعودها و پیمایش‌های قلل و مناطق کوهستانی داخل کشور به شرح زیر اعلام می‌گردد:

1.   هرگونه فعالیت صعود قلل مرتفع توسط باشگاه‌های کوهنوردی تنها پس از اخذ مجوز اداره ورزش و جوانان استان با رعایت آئین‌نامه‌های عمومی و تخصصی ثبت باشگاه‌ها مجاز می‌باشد.

2.   حضور سرپرست و مسئول فنی دارای مدرک مربیگری یا مربی راهنما و امدادگر در تیم الزامی است.

3.   اخذ بیمه ورزشی، بیمه مسئولیت تیم و سایر بیمه‌های مکمل برای اجرای برنامه ضروری است.

4.   لازم است کلیه همراهان حاضر در برنامه دوره‌های مقدماتی و کارگاه‌های آموزشی فدراسیون را پیش از حضور در برنامه‌های رسمی گذرانده باشند.

5.   لازم است باشگاه‌ها فعالیت‌های فصلی خود را پیش از اجرا به هیات استان خود اعلام نمایند. همچنین اعلام کلیه برنامه‌های خارج از استان از طریق هیات مبدا به هیات مقصد الزامی است.

6.   آگاهی کامل از صحت و سلامت اعضای تیم توسط باشگاه و سرپرست برنامه قبل از اجرا ضروری است.

7.   جهت صعود به قلل سایر استان‌ها کسب اطلاعات جامع توسط سرپرست برنامه از منطقه و محل اجرای برنامه، امکانات، اطلاعات راه‌ها و مسیر صعود، شرایط جوی، فرهنگی و اجتماعی، استان و شهر مقصد، احترام به ساکنین محلی و اخذ مجوزهای لازم ضروری است.

8.   فعالیت گروه‌های کوهنوردی فاقد مجوز باشگاه‌ غیرقانونی بوده و مسئولیت هرگونه صعود و همراهی با ایشان برعهده خود فرد و سرپرست گروه می‌باشد.

9.   فعالیت‌های آژانس‌های گردشگری در ارتفاع، تنها در صورت داشتن مجوزهای لازم از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با مشارکت باشگاه‌های کوهنوردی و حضور مربیان مرتبط با نوع فعالیت، راهنمایان کوهستان (دارای مدرک از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) و مربی راهنماهای این فدراسیون مجاز می‌باشد.

10.                       کلیه فعالیت‌های صعود به قلل مرتفع با تعداد نفرات بالای 5 نفر به دلیل رعایت اصول زیست محیطی و ایمنی تنها از مسیرهای عادی توصیه می‌شود.

11.                       صعود افراد کم‌تجربه به قلل مرتفع مستلزم گذراندن دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی ثبت شده در آیین‌نامه فعالیت باشگاه‌ها و پس از کسب تجربه لازم بر روی قلل کم‌ارتفاع مجاز است. بدیهی است مسئولیت همراهی نفرات فاقد شرایط مذکور بر عهده سرپرست تیم و مدیر باشگاه است.

12.                       بهره‌گیری از لوازم و تجهیزات استاندارد و متناسب با برنامه برای کلیه اعضای تیم الزامی بوده، سرپرست تیم مسئول کنترل لوازم و تجهزات نفرات می‌باشد.

13.                       جهت استفاده از زمان کافی صعود و بازگشت، آغاز صعود می‌بایست در ساعات آغازین روز و بازگشت پیش از ساعت 14 برنامه‌ریزی شود.

14.                       سرپرست با همراهی اعضای تیم ملزم به کنترل و تخلیه زباله‌ها و برجای ننهادن هرگونه زباله حتی مواد غذایی مازاد می‌باشند.

15.                       غذا دادن به حیوانات اهلی و وحشی حاضر در منطقه به جهت تأثیرات منفی در روند زندگی ایشان توصیه نمی‌شود.

16.                       برپایی سرویس بهداشتی در کنار چشمه‌ها، جوی‌ها و رودخانه‌ها به دلیل آلوده‌سازی آب شرب دامنه‌ها ممنوع می‌باشد.

17.                        در صورت شب‌مانی در مجتمع‌های کوهستانی، پناهگاه، جان‌پناه و یا چادر، رعایت الزامات اخلاقی حضور در کمپ و رعایت شئونات اخلاقی الزامی است.

18.                       از برجای نهادن لوازم خود بخصوص مواد غذایی مازاد در زمان صعود و بازگشت در مسیر صعود و کمپ اجتناب نمایید.

19.                        با توجه به فعالیت سنگین کوهنوردی در زمان بازگشت تنها پس از استراحت مناسب اقدام به رانندگی نمایید و در صورت استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی حتماً از خودروهای دارای مجوز تردد با حضور رانندگان دارای مدارک مورد تأیید (گواهینامه، بیمه شخص ثالث، معاینه فنی خودرو و...) استفاده کنید.

خاطرنشان می‌شود الزامات فوق تنها جهت حفظ سلامتی اعضای تیم و صعودهای پاک، بهره‌مندی بهینه از طبیعت و کوشش جهت توسعه پایدار ورزشی است. همچنین فصل‌الخطاب کلیه موارد پیش بینی نشده قوانین جاری فدراسیون، وزارت ورزش و جوانان و قوانین کشوری است.

مقتضی است تمامی هیات‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان‌ها نسبت به اطلاع رسانی مراتب فوق در اسرع وقت درسطح باشگاه‌ها و استان اقدام لازم را صورت داده و بر حسن اجرای مراتب فوق نظارت نمایند.

 


آلبوم تصاویر


فایل های ضمیمه


مطالب مرتبط


نظرات

لطفا نظر دهید
نظر شما بعد تایید نمایش داده خواهد شد
لطفا برای نظر دادن قوانین روا رعایت کنید
مواردی که باعث عدم تایید نظر شما خواد شد
1 - تهمت ، توهین و افترا
2 - هرگونه کلامی که مصداق بی ادبی باشدنظرات ارسال شدهنظر خود را ثبت کنید

آخرین بخشنامه ها

1401/11/10 -- دوره مدرسی پیشرفته ناوبری ( GPS ) به میزبانی استان فارس (ویژه پذیرفته شدگان آزمون استان فارس)
1401/11/09 -- 🔺اطلاعیه کمیته تیم های ملی/ برگزاری سومین مرحله اردوی انتخابی تیم ملی کامباین آقایان (20 و 21 بهمن 1401)
1401/11/09 -- 🔺 اطلاعیه / تعویق برگزاری دوره مربیگری درجه 3 برف و یخ آقایان رینه (10 لغایت 12 بهمن 1401
1401/11/01 -- اسامی پذیرفته‌شدگان دوره‌های یکسان‌سازی مدرسین بلد محلی کوهستان در استان‌های چهارمحال و بختیاری ( فرخ شهر) و آذربایجان شرقی (مراغه) آذر و دی 1400
1401/11/01 -- 🔴اطلاعیه / تغییر زمان برگزاری سومین مرحله اردوی انتخابی تیم ملی کامباین آقایان
1401/11/01 -- 🔴اطلاعیه / تغییر زمان برگزاری آزمون ورودی دوره مربیگری درجه 3 کوهنوردی با اسکی
1401/10/28 -- اسامی قبول‌شدگان دوره مربیگری درجه ۳ دره نوردی / ۲ لغایت ۶ دی ماه ۱۴۰‍۱
1401/10/28 -- اسامی قبول‌شدگان دوره مربیگری درجه ۲ دره نوردی / ۷ لغایت ۱۱ دی ماه ۱۴۰‍۱
1401/10/26 -- 🔴اطلاعیه / قابل توجه شرکت کنندگان در آزمون ورودی مدرسی مبانی جستجو
1401/10/26 -- بارگذاری عکس در پرتال متقاضیان حکم مربی راهنمای سطح باشگاه
1401/10/25 -- قابل توجه متقاضیان دوره مدرسی پزشکی کوهستان و غار
1401/10/25 -- برگزاری دوره‌های آموزشی نجات در برف با رعایت تمامی آئین‌نامه‌ها، شیوه‌نامه‌ها، قوانین دوره‌های مربوطه، حفظ ایمنی و با نظارت هیأت‌های استان
1401/10/24 -- اسامی پذیرفته شدگان طراحی درجه ۲ صعودهای ورزشی (سنگنوردی داخل سالن)
1401/10/24 -- 🔴اطلاعیه فوری / تغییر محل برگزاری دوره طراحی درجه۳
1401/10/21 -- لیست احکام جدید آماده تحویل/ آذر ماه 1401
1401/10/20 -- دومین مرحله اردوی انتخابی تیم ملی کامباین بانوان
1401/10/20 -- سومین مرحله اردوی انتخابی تیم ملی کامباین آقایان
1401/10/20 -- سومین مرحله اردوی انتخابی تیم ملی سرعت همدان ـ بهمن 1401
1401/10/19 -- مناقصه احداث سقف سالن سنگنوردی مجموعه ورزشی کبکانیان
1401/10/17 -- تأخیر در برگزاری دوره طراحی درجه 3 صعودهای ورزشی بانوان


بخش نامه ها »

اخبار استان ها
مهمترین خبر ها