جوابیه فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی به اتهامات بی اساس و کذب مدیر پایگاه امداد و نجات (کوهستان) جمعیت هلال احمر

1401/05/31 | پزشکی، جستجو ونجاتمتن خبر :

پس از انتشار گفتگویی در خبرگزاری «ایرنا» با «محمدکبادی» مدیر پایگاه امداد و نجات (کوهستان) جمعیت هلال احمر و ایراد اتهامات ناروا و کذب نامبرده برعلیه فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی، توضیح و جوابیه فدراسیون در همان خبرگزاری منتشر شد.


*** مشروح توضیح و جوابیه فدراسیون:

فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران ضمن قدردانی و سپاس ازیکایک مدیران و نیروهای خدمتگزار جمعیت هلال احمر که در حوادث گوناگون در سطح کشور همواره در کنار مردم سانحه‌دیده و داغدار حضور دارند، خود را مرهون تلاش های بی منت این عزیزان می‌داند اما از آنجا که هر سازمانی دارای نقاط قوت و ضعف می‌باشد بر خلاف میل باطنی این فدراسیون که همواره خود را در کنار نیروهای خدمتگزار امداد و نجات احساس می کرده و  می کند، نیاز است به اتهامات وارده توسط مسئول پایگاه امداد و نجات کوهستان این جمعیت به جامعه کوهنوردی و فدراسیون کوهنوردی پاسخ داده شود.


 متاسفانه طی سال‌های اخیر به رغم قانون مدیریت بحران کشور که صراحتاً در ماده ۴ وظایف دستگاه‌ها و نهادهای مسئول در مدیریت بحران کشور را به شرح زیر منتشر نموده تاکنون شاهد هیچ اقدام مثبتی در ایجاد هماهنگی از سوی مدیر پایگاه امداد و کوهستان آن جمعیت نبوده‌ایم و تنها این فدراسیون بر اساس نیاز جامعه کوهنوردی و راسا با تدوین آیین نامه‌های داخلی و آموزش نیروهای متخصص تلاش داشته، دارد و خواهد داشت تا در کنار جمعیت خدوم و زحمتکش هلال احمر تامین کننده نیروهای داوطلب جستجو و نجات در حوادث مرتبط و حتی در رخدادهای غیر مترقبه نظیر سیل و زلزله باشد.


در ادامه این جوابیه آمده است: بند ب قانون مدیریت بحران کشور جمعیت هلال احمر را مسئول و موظف کرده تا با همکاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نیروهای مسلح، شوراهای اسلامی شهر و روستا، شهرداری‌ها و دهیاری‌ها و فدراسیون‌های ورزشی از جمله فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی بر اساس استانداردهای سازمان، نسبت به نجات آسیب دیدگان از حوادث و انتقال آنها به مراکز درمانی، اسکان اضطراری و تبدیل مایحتاج ایشان تا رفع نیاز و ذخیره اقلام امدادی مربوطه، به خدمات مذکور اقدام کند.


فدراسیون کوهنوردی تصریح کرده است: متاسفانه به رغم نص صریح قانون، طی سال‌های حضور مدیریت امداد و نجات کوهستان جمعیت هلال احمر، ایشان با اکراه، پذیرایی قانون مذکور بوده‌اند ضمن اینکه به رغم درخواست فدراسیون هیچگونه اقدام عملی در استفاده از نیروی آموزش دیده و داوطلب کوهستان این فدراسیون انجام نشده مگر در عملیات‌هایی که امکان امدادرسانی با بالگرد وجود نداشته و به ناچار مجبور به استفاده از کوهنوردان و مربیان فنی بوده اند. به عنوان نمونه می‌توان به حضور مربیان حاضر در حادثه تلخ گرده آلمان‌ها در علم کوه، زمستان۱۴۰۰ اشاره کرد که متاسفانه به رغم سرعت عمل تیم اعزامی فدراسیون به همراه امداد هوایی هلال احمر به جهت یک روز تاخیر در اعزام نیروها و عدم همکاری امدادگر، منجر به فوت دو نفر از مربیان گرانقدر فدراسیون گردید در حالی که این ضایعات تاثر برانگیز در صورت عملکرد به هنگام و مقتضی می‌توانست همراه با صدمات کمتری باشد.


در بخش دیگر این جوابیه آمده است: از طرفی در پایان سه مرحله انجام عملیات نیز نامبرده با انتساب اتهام دزدی به امدادگر داوطلب، موجب کدورت و باعث قطع همکاری مدیریت فدراسیون با ایشان گردید؛ همچنین در بخشی از اتهامات وارده بدون در نظر گرفتن آنکه دوره‌های آموزشی توسط مربیان زحمتکش و باشگاه های کوهنوردی برگزار می‌شود و درآمد این فدراسیون تنها در صدور حکم آموزشی افراد به مبلغ ۱۰ هزار تومان است، دوره های آموزشی را ناکارآمد عنوان نموده است؛ در صورتی که اگر آموزش های فوق نبود، با توجه به حضور میلیونی علاقه‌مندان در پایان هر هفته در کوهستان، عدد حوادث از آنچه که امروز توسط تیم‌های ستاد پیشگیری از حوادث کوهستان فدراسیون و هیئت ها، امدادرسانی می شوند، ده‌ها برابر بیشتر بود.

فدراسیون کوهنوردی در بخش دیگری از این جوابیه اضافه کرده است: متاسفانه همین آموزش امدادرسانی نیز توسط ایشان به نام جمعیت محترم هلال احمر منتشر می‌شود! گرچه فدراسیون و زیر مجموعه، خود را نیروی داوطلبان جمعیت می‌دانند، اگر مدیریت سازمان امداد و نجات نظارت بیشتری بر عملکرد امداد کوهستان جمعیت که با رویکرد شخصی اداره می‌شود داشت، از این نیروی داوطلب و خدمتگزار می‌توانست بهره لازم را ببرد.

در پایان نیز با ذکر این نکته که راهبند مسیر جنوبی کوه دماوند در اختیار شهرداری و شورای شهر رینه می‌باشد و این فدراسیون تنها خدمات اسکان برای ۱۰۰ نفر در قرارگاه بارگاه سوم را بر عهده دارد؛ نامبرده می باید پاسخگوی اتهام بی اساس درآمد میلیاردی از دماوند باشد که به این فدراسیون نسبت داده شده است. کما اینکه درآمد حاصل از اسکان مذکور نیز عمدتاً صرف نگهداری از قرارگاه‌های کوهستانی، هزینه تیم‌های جستجو و نجات دماوند و تخلیه زباله و پاکسازی منطقه می‌شود.
 عجیب‌تر آنکه آمار امدادرسانی نیروی‌های ستاد پیشگیری از حوادث بارگاه سوم توسط مدیر محترم امداد کوهستان هلال احمر به نام ایشان منتشر می‌شود، ولی پس از سه سال حاضر به تجهیز پایگاه امداد در نظر گرفته شده، بارگاه سوم دماوند نمی‌باشند و فدراسیون مجبور است با صرف هزینه زیاد نسبت به تامین نیروی جستجو و نجات در ارتفاعات مسیر جنوبی اقدام نماید.


لینک انتشار در خبرگزاری ایرنا:
https://www.irna.ir/news/84861241/

مشروح گفت و گو با «محمد کبادی» در این لینک:
https://www.irna.ir/news/84856049/

 


آلبوم تصاویر


فایل های ضمیمه


مطالب مرتبط


نظرات

لطفا نظر دهید
نظر شما بعد تایید نمایش داده خواهد شد
لطفا برای نظر دادن قوانین روا رعایت کنید
مواردی که باعث عدم تایید نظر شما خواد شد
1 - تهمت ، توهین و افترا
2 - هرگونه کلامی که مصداق بی ادبی باشدنظرات ارسال شدهنظر خود را ثبت کنید

آخرین بخشنامه ها

1401/09/09 -- فراخوان مسابقه انتخابی تیم ملی سنگنوردی در رشته سرعت انتخابی بازی‌های آسیایی هانگژو ـ رده سنی آزاد (حداقل سن 16 سال)
1401/09/08 -- برگزاری دومین اردوی تیم ملی سنگنوردی در رشته کامباین انتخابی بازی‌های آسیایی هانگژو آقایان و بانوان
1401/09/06 -- آیین نامه کمیته فنی هیئت‌های کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان‌ها
1401/09/01 -- دوره مربیگری درجه۳ دره‌نوردی / جمعه ۲ دی ۱۴۰۱
1401/09/01 -- دوره مربیگری درجه۲ دره‌نوردی / ۷ دی ۱۴۰۱
1401/09/01 -- لیست احکام جدید آماده تحویل/ آبان ماه 1401
1401/08/30 -- دوره مربیگری درجه ۳ صعودهای ورزشی / ۲۸ آذر ۱۴۰۱
1401/08/30 -- دوره طراحی درجه ۳ صعودهای ورزشی / ۲۰ دی ۱۴۰۱
1401/08/30 -- لزوم هماهنگی با قرارگاه‌های فدراسیون جهت دریافت خدمات در فصل زمستان
1401/08/30 -- برگزاری دو دوره آموزش و یکسان‌سازی مدرسین بلد محلی کوهستان
1401/08/30 -- خودداری از صعود قلل طرح سیمرغ در فصول پاییز و زمستان
1401/08/23 -- آزمون مدرسی GPS در تاریخ 11 آبان 1401
1401/08/17 -- دوره بازآموزی مربیان درجه ۳ کوهپیمایی آقایان و بانوان /تبریز/ آبان ۱۴۰۱
1401/08/16 -- اعلام نظرات در خصوص بخشنامه محدودیت سنی مدرسان جهت برگزاری دوره‌های آموزشی
1401/08/16 -- دوره مربیگری درجه ۲ کوهپیمایی آقایان و بانوان / رودبارک/ آبان ۱۴۰۱
1401/08/15 -- اعلام اسامی پذیرفته شدگان جهت حضور در دوره مدرسی پزشکی کوهستان
1401/08/15 -- اعلام نتایج دوره‌های مربیگری درجه سه کوهپیمایی ازتاریخ 12 مهر لغایت 27 مهر (بانوان و آقایان)
1401/08/11 -- اطلاعیه ممنوعیت برگزاری دوره‌های آموزشی در طبیعت (فصل سرما)
1401/08/11 -- آیین نامه کمیته فنی فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی
1401/08/11 -- آیین نامه کمیته پیشکسوتان هیئت های استانی


بخش نامه ها »

اخبار استان ها
مهمترین خبر ها