pic's of main's title
در بیانیه همایش صعود پاک، کوهستان پاک در تبریز تاکید شد؛ طبیعت امانت نسل آینده / ضرورت رعایت الزامات محیط زیستی در برنامه های طبیعت گردی

ادامه مطلب را ملاحظه نمائید:

1402/06/22
106
متن خبر

با برگزاری پنل تخصصی حفظ محیط زیست کوهستان، اولین همایش صعود پاک، کوهستان پاک در تبریز برگزار شد.

 اولین همایش صعود پاک کوهستان پاک در تالار اندیشه پارک ائل گولی توسط خانه فعالین محیط زیست، باشگاه لوتسه و با مشارکت اداره کل حفاظت محیط زیست استان، اداره کل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز، اداره کل ورزش و جوانان استان، هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی استان و مجموعه تولیدی متال برگزار شد.

بهرام تندران دبیر همایش صعود پاک، کوهستان پاک هدف از برگزاری این مراسم را ارتقای سطح سواد محیط زیستی جامعه کوهنوردی، بستر سازی ارتباط بین باشگاه‌های کوهنوردی و تشکل‌های مردم نهاد حوزه محیط زیست و نیز ارائه گزارش صعود باشگاه لوتسه به قله علم کوه بیان کرد.

تندران افزود: در این همایش پنل تخصصی با حضور نسترن وثوقی رئیس کمیته حفظ محیط زیست فدراسیون کوهنوردی ایران، داود غنی پور معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی و محمد جدیری عضو هیات رئیسه هیات کوهنوردی استان برگزار شد که هدف از آن بررسی عوامل تأثیر گذار در حفظ محیط کوهستان توسط کوهنوردان و نیز الزامات محیط زیستی و حرفه ای مجامع حاکم بر حفظ محیط زیست بود.

وی ادامه داد: در این همایش گزارش صعود باشگاه لوتسه به قله علم کوه از مسیرهای گرده آلمان‌ها، لهستان ۴۸ و کریستال فال ایتالیا که دارای شاخص‌های صعود پاک بود توسط آقای بابایی مدیر باشگاه لوتسه ارائه شد.

تندران در خاتمه ضمن تقدیر از مشارکت کنندگان در برگزاری این همایش ابراز امیدواری کرد با برگزاری هدفمند کارگاه‌های آموزشی در حوزه حفظ محیط زیست بتوان ضمن همسویی اهداف ورشی و حفاظتی محیط زیستی، شاهد کاهش اثرات تخریبی در عرصه‌های طبیعی باشیم.

بیـانیه همایش کـوهستـان پـاک:  

بیانیه کوهستان پاک تبریز به منظور رسیدن به فهم مشترک از رفتار ورزشکاران کوهستان منطبق با اصول حفاظت محیط زیست و براساس توصیه های فدراسیون جهانی کوهنوردی در 19  شهریور ماه سال 1402 در همایش تخصصی “صعود پاک کوهستان پاک” تنظیم شد.


این بیانیه سعی دارد تا مجموعه ای از نکات اساسی در حفاظت از محیط زیست کوهستان را که مورد توافق عمومی است ولی در اجرای آنها سهل انگاری شده را باز تعریف نماید.


در سالهای اخیر در کشور ایران و علی الخصوص منطقه آذربایجان کوهنوردی، کوهگردی و ورزشهای مرتبط با کوهستان طرفداران زیادی پیدا کرده است و در بازه های زمانی مختلف صعودهای دسته جمعی از طرف باشگاهها و گروه های مختلف طراحی و اجرا میشود.


این رشته ورزشی علاوه بر جذابیت و انگیزه هایی چون تامین سلامت، تحرک ، لذت کشف ، ماجراجویی و انگیزه های اجتماعی میتوان به جذابیت ارتباط با طبیعت بکر نیز اشاره کرد.


معتقدیم که آزادی دست‌یابی به مناطق کوهستانی و رشته‌های صخره‌ای با نگرشی مسئولانه حق همه کوهنوردان است و این امر میبایست بدون آسیب به محیط پیرامون صورت پذیرفته و با پایبندی به قوانین، بایدها و نبایدهایی که در مناطق کوهستانی مورد توافق کوهنوردان است همراه شود.


اگر طبیعت را به عنوان امانت نسل آینده نزد خود در نظر بگیریم بر همه ما واجب است تا نسبت به رعایت الزامات محیط زیستی در برنامه های طبیعت گردی اهتمام ویژه داشته باشیم.


بر این اساس بیانیه همایش کوهستان پاک تبریز که با مشارکت خانه فعالین محیط زیست و توسعه پایدار استان ، هیات کوهنوردی آذربایجان شرقی ، اداره کل حفاظت محیط زیست استان ، اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی و اداره کل سلامت و امور اجتماعی شهرداری تبریز توصیه های زیر را برای حفظ محیط کوهستان و حیات‌وحش ارائه کرده و انتظار میرود تا ورزشکاران کوهستان ضمن رعایت موارد زیر از برنامه ها و اقدماتی که برای این بخش  رخ میدهد حمایت و همراهی نمایند.  


توصیه های بیانیه کوهستان پاک تبریز : 


·  از ایجاد سر و صدا در محیط بکر طبیعت و ایجاد مزاحمت برای حیات‌وحش خود داری کرده و سایر کوهنوردان را به انجام این امر دعوت کنیم.


·  از وسایل حمل و نقل عمومی برای رسیدن به مقصد استفاده کرده و تا حد امکان از ایجاد ترافیک جاده ای پرهیز کنیم.


·  از ورود به مناطق بکر زیستگاهی خودداری نموده و از غذارسانی به حیات وحش و انتقال گونه های وحشی از طبیعت در هر شرایط (حتی آسیب دیده ) خودداری کنیم.


.  اطلاعات خود در خصوص مناطق حفاظت شده و مناطق ممنوعه و دلایل ایجاد محدودیت ها را ارتقا داده و بدون کسب مجوزهای لازم به این مناطق ورود نکنیم.  


·  در حین صعود و فرود روی مسیرهای مشخص حرکت کرده و از ایجاد مسیرهای مشابه خودداری کنیم تا موجب تخریب و ایجاد مزاحمت برای محیط وحشی کوهستان نشویم.


·  اطلاعات خود را در خصوص زمان آشیانه‌سازی و زاد و ولد گونه‌های زیستی منطقه مورد هدف بالا برده و به محدودیت‌های دسترسی فصلی احترام بگذاریم و به محض مطلع شدن از زمان آن سایر کوهنوردان را نیز آگاه کنیم.


·  در اولین صعود به منطقه، مراقب باشیم تا به گونه‌های نادر جانوری و گیاهی آسیب نرسانده و در زمان ابزارگذاری‌ها و گشایش مسیرها تمام دقت خود را بکار بریم تا حداقل تاثیر را روی محیط بگذاریم.


·  از چیدن گونه های گیاهی دارو و غذایی به صورت ریشه کنی خودداری کنیم و در صورت نیاز با دقت و به صورت برگ کنی اقدام تا موجبات انقراض گونه را فراهم نکنیم.


·  افزایش نفرات در یک منطقه و عمومی‌سازی مسیرها را با هماهنگی کارشناسان و لحاظ توان اکولوژیکی منطقه صورت دهیم تا کمترین آسیب به منطقه وارد شود.


·  قبل از آماده سازی تجهیزات صعود در خصوص مدیریت زباله های خود برنامه ریزی کرده و خریدها را بر اساس آن تنظیم نمائیم.


·  علاوه بر اینکه زباله‌های خود(خشک و تر) را به مناطق شهری باز می‌گردانیم، زباله‌های برجای‌مانده از سایرین را هم در حد توان با خود به محل مناسب حمل کنیم . زباله های تر نیز به طبیعت آسیب وارد میکنند.


·  در غیاب سرویس‌های بهداشتی، فاصله مناسب از خانه‌ها، محل‌های کمپ، نهرها، دریاچه‌ها و چشمه‌ها را گرفته و تمام اقدامات لازم جهت پرهیز از آسیب به اکوسیستم را انجام ‌دهیم و از آنچه باعث آسیب به حس زیبایی‌ منطقه می‌شود پرهیز کنیم.


·  محل کمپ‌ها را تمیز نگه داشته و از ریختن مواد دفعی تا حد امکان اجتناب ‌کرده و یا بطور شایسته زباله‌هایمان را مدیریت کنیم.


·  قبل از برگزاری اردوها، بخصوص در جنگل‌ها در خصوص تامین سوخت به میزان کافی برای تهیه غذای تمامی شرکت‌کنندگان برنامه ریزی داشته باشیم و از احتماال ایجاد آتش سوزی و تخریب جنگل جلوگیری کنیم.


·      تا حد امکان ، در صعودها جهت رعایت حقوق حیوانات ، از آنها با هدف بارکشی استفاده نکنیم.


·  در راه تحکیم و عمومی‌سازی قوانین حامی محیط زیست و بوجود آوردن زیر ساخت‌های ضروری فعالانه مشارکت کنیم.


·  با گروه‌های کوهنوردی و سایر تشکل‌های محیط زیستی در پیگیری مسائل قانون گذاری که به حفظ طبیعت و حوزه‌های پیرامون آن مربوط می‌شود، همکاری کنیم. 

به امید بهره مندی عموم از زیبایی‌های طبیعت

عکس‌ها را در ادامه ملاحظه‌ نمائید: 

آلبوم تصاویر
ثبت نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط فدراسيون کوه نوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ايران در وب سایت منتشر خواهد شد. پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.

مهمترین خبر ها
1402/07/01

گزارش ستاد اطلاع رسانی اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان دماوند / هفته سوم : از تاریخ 15 الی 16 شهریور 1402

1402/07/01

برگزاری صعود طرح سیمرغ اعضا کمیته جستجو و نجات فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی با شعار «آموزش کلید ایمنی در کوهستان»

1402/07/01

۲ مهر «روز غار پاک» گرامی باد

1402/07/01

۲ مهر «روز غار پاک» گرامی باد

1402/07/01

تقدیر از ورزشکاران زنجانی عضو تیم‌ملی سنگ‌نوردی اعزامی به بازی‌های آسیایی «هانگژو»

1402/07/01

برگزاری اولین اردوی استعدادیابی، آموزشی و توانمند سازی هیمالیانوردی استان آذربایجان شرقی + عکس

1402/06/30

گزارش تصویری / بخش اول / هشتمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی نونهالان قهرمانی کشور - ماده: «سرطناب» پسران / میزبان: همدان / ۲8 و ۲9 شهریورماه ۱۴۰۲

1402/06/30

گزارش تصویری / بخش دوم / هشتمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی نونهالان قهرمانی کشور - ماده: «سرطناب» پسران / میزبان: همدان / ۲8 و ۲9 شهریورماه ۱۴۰۲

1402/06/30

گزارش تصویری / بخش سوم / هشتمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی نونهالان قهرمانی کشور - ماده: «سرطناب» پسران / میزبان: همدان / ۲8 و ۲9 شهریورماه ۱۴۰۲

1402/06/30

خودداری از فراخوان سراسری به مناسبت گرامیداشت روز «توچال»

آخرین بخشنامه ها
مشاهده همه
1402/06/30

خودداری از فراخوان سراسری به مناسبت گرامیداشت روز «توچال»

1402/06/26

دوره مربیگری درجه 2 برف و یخ ـ کارگاه آموزش یخ (آقایان ـ بانوان) / 27 الی 30 مهر ماه سال 1402

1402/06/22

اعلام شرایط جدید برگزاری آزمون‌های ورودی مربیگری درجه ۳ و درجه ۲ یخ و برف در بهار 1403

1402/06/22

شیوه‌نامه آشنایی با اپلیکیشن‌های ناوبری در تلفن‌های همراه هوشمند / تابستان 1402

1402/06/21

اطلاعیه / محل برگزاری دوره داوری و طراحی مسیر درجه سه کوهنوردی با اسکی

1402/06/21

اطلاعیه / تمدید زمان ثبت‌نام نهمین دوره مسابقات قهرمانی کشور دوی کوهستان

1402/06/21

اسامی پذیرفته شدگان آزمون طناب مربوط به مربیگری درجه دو دره‌نوردی

1402/06/13

دوره‌های بازآموزی مربیان درجه 3 کوهپیمایی / 25 الی 26 شهریور ماه 1402

1402/06/13

اطلاعیه / دوره مربیگری درجه سه برف و یخ (آقایان) مورخ ۱۵ لغایت ۱۸ در منطقه سبلان

1402/06/12

بازآموزی مربیان درجه 2 سنگنوردی طبیعت (آقایان - بانوان) / 7 الی 9 آبان ماه سال 1402

اخبار استان ها
مشاهده همه
1402/07/01
آذربایجان شرقی : برگزاری اولین اردوی استعدادیابی، آموزشی و توانمند سازی هیمالیانوردی استان آذربایجان شرقی + عکس
1402/07/01
زنجان : تقدیر از ورزشکاران زنجانی عضو تیم‌ملی سنگ‌نوردی اعزامی به بازی‌های آسیایی «هانگژو»
1402/06/30
همدان : آئین تجلیل و تکریم پیشکسوتان استان «همدان» / ۳۰ شهریور ۱۴۰۲
1402/06/30
همدان : گزارش تصویری / بخش سوم / هشتمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی نونهالان قهرمانی کشور - ماده: «سرطناب» پسران / میزبان: همدان / ۲8 و ۲9 شهریورماه ۱۴۰۲
1402/06/30
همدان : گزارش تصویری / بخش دوم / هشتمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی نونهالان قهرمانی کشور - ماده: «سرطناب» پسران / میزبان: همدان / ۲8 و ۲9 شهریورماه ۱۴۰۲
1402/06/30
همدان : گزارش تصویری / بخش اول / هشتمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی نونهالان قهرمانی کشور - ماده: «سرطناب» پسران / میزبان: همدان / ۲8 و ۲9 شهریورماه ۱۴۰۲
1402/06/29
همدان : نتایج نهایی هشتمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی نونهالان قهرمانی کشور – پسران – ماده «سرطناب»
1402/06/29
همدان : «باقری» پیشکسوت کوه‌نوردی و غارنوردی استان «همدان» تماشاگر ویژه‌ی هشتمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی نونهالان قهرمانی کشور
1402/06/29
همدان : گزارش تصویری / بخش چهارم / هشتمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی نونهالان قهرمانی کشور - پسران / میزبان: همدان / 28 و 29 شهریورماه ۱۴۰۲
1402/06/29
همدان : گزارش تصویری / بخش سوم / هشتمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی نونهالان قهرمانی کشور - پسران / میزبان: همدان / 28 و 29 شهریورماه ۱۴۰۲
آخرین بخشنامه ها
مشاهده همه
1402/06/30

خودداری از فراخوان سراسری به مناسبت گرامیداشت روز «توچال»

1402/06/26

دوره مربیگری درجه 2 برف و یخ ـ کارگاه آموزش یخ (آقایان ـ بانوان) / 27 الی 30 مهر ماه سال 1402

1402/06/22

اعلام شرایط جدید برگزاری آزمون‌های ورودی مربیگری درجه ۳ و درجه ۲ یخ و برف در بهار 1403

1402/06/22

شیوه‌نامه آشنایی با اپلیکیشن‌های ناوبری در تلفن‌های همراه هوشمند / تابستان 1402

1402/06/21

اطلاعیه / محل برگزاری دوره داوری و طراحی مسیر درجه سه کوهنوردی با اسکی

1402/06/21

اطلاعیه / تمدید زمان ثبت‌نام نهمین دوره مسابقات قهرمانی کشور دوی کوهستان

1402/06/21

اسامی پذیرفته شدگان آزمون طناب مربوط به مربیگری درجه دو دره‌نوردی

1402/06/13

دوره‌های بازآموزی مربیان درجه 3 کوهپیمایی / 25 الی 26 شهریور ماه 1402

1402/06/13

اطلاعیه / دوره مربیگری درجه سه برف و یخ (آقایان) مورخ ۱۵ لغایت ۱۸ در منطقه سبلان

1402/06/12

بازآموزی مربیان درجه 2 سنگنوردی طبیعت (آقایان - بانوان) / 7 الی 9 آبان ماه سال 1402

اخبار استان ها
مشاهده همه
1402/07/01
آذربایجان شرقی : برگزاری اولین اردوی استعدادیابی، آموزشی و توانمند سازی هیمالیانوردی استان آذربایجان شرقی + عکس
1402/07/01
زنجان : تقدیر از ورزشکاران زنجانی عضو تیم‌ملی سنگ‌نوردی اعزامی به بازی‌های آسیایی «هانگژو»
1402/06/30
همدان : آئین تجلیل و تکریم پیشکسوتان استان «همدان» / ۳۰ شهریور ۱۴۰۲
1402/06/30
همدان : گزارش تصویری / بخش سوم / هشتمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی نونهالان قهرمانی کشور - ماده: «سرطناب» پسران / میزبان: همدان / ۲8 و ۲9 شهریورماه ۱۴۰۲
1402/06/30
همدان : گزارش تصویری / بخش دوم / هشتمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی نونهالان قهرمانی کشور - ماده: «سرطناب» پسران / میزبان: همدان / ۲8 و ۲9 شهریورماه ۱۴۰۲
1402/06/30
همدان : گزارش تصویری / بخش اول / هشتمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی نونهالان قهرمانی کشور - ماده: «سرطناب» پسران / میزبان: همدان / ۲8 و ۲9 شهریورماه ۱۴۰۲
1402/06/29
همدان : نتایج نهایی هشتمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی نونهالان قهرمانی کشور – پسران – ماده «سرطناب»
1402/06/29
همدان : «باقری» پیشکسوت کوه‌نوردی و غارنوردی استان «همدان» تماشاگر ویژه‌ی هشتمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی نونهالان قهرمانی کشور
1402/06/29
همدان : گزارش تصویری / بخش چهارم / هشتمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی نونهالان قهرمانی کشور - پسران / میزبان: همدان / 28 و 29 شهریورماه ۱۴۰۲
1402/06/29
همدان : گزارش تصویری / بخش سوم / هشتمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی نونهالان قهرمانی کشور - پسران / میزبان: همدان / 28 و 29 شهریورماه ۱۴۰۲
مهمترین خبر ها
1402/07/01

گزارش ستاد اطلاع رسانی اطلاع رسانی و پیشگیری از حوادث کوهستان دماوند / هفته سوم : از تاریخ 15 الی 16 شهریور 1402

1402/07/01

برگزاری صعود طرح سیمرغ اعضا کمیته جستجو و نجات فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی با شعار «آموزش کلید ایمنی در کوهستان»

1402/07/01

۲ مهر «روز غار پاک» گرامی باد

1402/07/01

۲ مهر «روز غار پاک» گرامی باد

1402/07/01

تقدیر از ورزشکاران زنجانی عضو تیم‌ملی سنگ‌نوردی اعزامی به بازی‌های آسیایی «هانگژو»

1402/07/01

برگزاری اولین اردوی استعدادیابی، آموزشی و توانمند سازی هیمالیانوردی استان آذربایجان شرقی + عکس

1402/06/30

گزارش تصویری / بخش اول / هشتمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی نونهالان قهرمانی کشور - ماده: «سرطناب» پسران / میزبان: همدان / ۲8 و ۲9 شهریورماه ۱۴۰۲

1402/06/30

گزارش تصویری / بخش دوم / هشتمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی نونهالان قهرمانی کشور - ماده: «سرطناب» پسران / میزبان: همدان / ۲8 و ۲9 شهریورماه ۱۴۰۲

1402/06/30

گزارش تصویری / بخش سوم / هشتمین دوره مسابقات سنگ‌نوردی نونهالان قهرمانی کشور - ماده: «سرطناب» پسران / میزبان: همدان / ۲8 و ۲9 شهریورماه ۱۴۰۲

1402/06/30

خودداری از فراخوان سراسری به مناسبت گرامیداشت روز «توچال»