جوابیه صریح فدراسیون کوه‌نوردی به انتشار گزارشی غیرواقع در خبرگزاری «ایسنا»

1399/03/07 | پناه گاه ها و تاسیسات ورزشیمتن خبر :


نظر به درج مطلبی در خبرگزاری ایسنا به تاریخ 6 خرداد 1399 با عنوان: « دماوند؛ کوه "دلار" برای فدراسیون کوهنوردی/ درآمدهای میلیاردی غیرشفاف!»، موارد ذیل جهت تنویر افکار عمومی ایفاد می گردد. بدیهی‌ است ایراد هر گونه اتهام یا انتساب غیرواقع و بدون مستندات متقن، به جهت صیانت از حقوق این مجموعه و عوامل مرتبط، مراتب طرح دعوی و پیگیری حقوقی از سوی این فدراسیون در مراجع قانونی را در پی خواهد داشت.

·         «متداول بودن فرآیند اخذ مجوز (پرمیت) در کوه های منحصر به فرد دنیا مثل دماوند»

دراغلب کشورهای دنیا که قلل منحصر به فردی دارند برای تامین مکان‌های اسکان، تخلیه زباله، امدادو نجات و غیره، مبلغی به عنوان مجوز صعود توسط متولی کوه‌نوردی اخذ می‌گردد.

فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی نیز به عنوان متولی این ورزش، نسبت به اخذ مجوز صعود برای کوهستان منحصر به فرد ایران یعنی «دماوند» که اقبال بیشتر و ویژه‌تری را از سوی گردشگران خارجی‌ به همراه دارد، اقدام می‌نماید. رویکرد فدراسیون در اخد این مجوز؛ ارائه خدمات بهتر است به گونه ای که از محل درآمد حاصل از همین پرمیت اخذ شده از گردشگران خارجی، اقدام به احداث ساختمانی به منظور اسکان این گردشگران در قرارگاه پلور نموده که در دست تکمیل است.

انتقال زباله گردشگران به پائین‌دست و هزینه های حفظ و نگهداری «قرار گاه بارگاه سوم»، «پلور» و «قرارگاه رینه» از دیگر مواردی‌ست که از محل درآمدهای حاصل از  اخذ مجوز گردشگران خارجی به آن‌ها پرداخته شده است

 

·         میزان و معیار اخد پرمیت از کوه نوردان خارجی در دو کوه «دماوند» و «علم کوه»

پس از ابلاغ نرخ ارز دولتی و بر مبنای آن مبلغ مجوز صعود به قلل «دماوند» و «علم کوه»، به ترتیب برای «دماوند» 300 هزار تومان و علم کوه 150 هزار تومان از گردشگران خارجی اخذ می شود. این رقم پیش از این به صورت دلاری منظور و اخذ می‌گردید.

 

·         «آمار صعودهای سالیانه کوه نوردان خارجی به قلل دماوند و علم کوه»

 

آمار صعودکننده خارجی از ابتدای زمستان 97 تا ابتدای پائیز 98  بر روی دماوند تعداد 890 نفر و در علم کوه 230 نفر بوده است. از مهر 98 تاکنون نیز این عدد به «صفر» تقلیل یافته است! که از جمله علل آن تحریم‌های ناجوانمردانه برعلیه کشورمان، اپیدمی «کرونا» و طبعاً کاهش گردشگر ورودی به منطقه می‌باشد.

همچنین تعداد گردشگر و کوه‌نورد داخلی در فصل تابستان حدود 20 هزار نفر در سال 97 بوده که باتوجه به تخریب‌های گسترده و انبوه زباله حاصل از ورود ایشان، با ایجاد محدودیت توسط فدراسیون این آمار به یک سوم در سال 98 کاهش یافته است.

شایان ذکر است؛ آمار و ملیت گردشگران و کوه نوردان خارجی مذکور، و همچنین صورت وضعیت مبالغ دریافتی بابت مجوزهای صعود، به صورت مستمر به نهادهای ذی ربط ارائه می‌شود.

 

·         «میزان سرانه درآمد فدراسیون از محل این درآمدها و نحوه هزینه کرد آن»

به عنوان نمونه؛ «حداکثر» درآمد فدراسیون از ورودیه گردشگران به «دماوند» حدود 30 میلیون تومان در سال گذشته بوده است که تنها بخشی از هزینه های «ستاد پیشگیری از حوادث» و «ستاد حفظ محیط کوهستان» مستقر در «بارگاه سوم دماوند» را تأمین کرده است.

شایان ذکر است؛ از جمله موارد نحوه هزینه کرد از محل درآمد پناهگاهها و مجوزهای صادره به این شرح است:

-          قرارداد با «ستاد حفظ محیط کوهستان» مستقر در «بارگاه سوم» که به راهنمایی گردشگران و کوه‌نوردان در انتقال زباله‌های خود می‌پردازد.

-          قرارداد با «ستاد پیشگیری از حوادث کوهستان» که وظیفه راهنمایی، جستجو و امداد در منطقه را برعهده دارند.

-          هزینه انتقال زباله های جبهه های مختلف دماوند نظیر جنوبی، شمالی و شمال شرقی.

-           حفظ و نگهداری قرارگاه بارگاه سوم دماوند

ضمن آنکه ساخت «قرارگاه جدید پلور» که به منظور تسهیل در استقرار و ارائه خدمات به گردشگران خارجی است، دادن خدمات بازسازی قرارگاه «پلور» و «رینه» و ساخت قرارگاه «ناندل» از سایر خدماتی است که فدراسیون نه فقط از محل درآمدهای ورود گردشگر، بلکه از محل سایر درآمدهای فدراسیون به انجام آنها مبادرت کرده است.

·          «اقدامات فدراسیون در ارائه گزارش سالیانه از این درآمدها و نحوه هزینه‌کرد آنها به نهادهای ذی‌ربط»

گزارش آمار ورود و خروج، تعداد گردشگران و درآمدهای حاصل از آن به صورت فصلی و سالانه  به نهادهای ذی‌ربط همچون «میراث فرهنگی و گردشگری»، «وزارت ورزش و جوانان» و «نهادهای نظارتی و امنیتی»، «بازرس» و «مجمع» ارائه می‌شود.

همچنین گزارش هزینه کرد درآمدها، در زمینه ساخت و ساز و نگهداری پناهگاه‌ها، جان‌پناه‌ها به شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی ارائه می‌گردد.

 

·         موضع فدراسیون و اهرم های کنترلی درخصوص صعودهای پرشمار به «دماوند» و «علم کوه»

فدراسیون در سال گذشته با کنترل گردشگر ورودی قصد کاهش ورود گردشگر به منطقه را داشت و با تنظیم دستورالعمل و ابلاغ آن به صورت: «اجازه ورود صرفاً به افراد دوره دیده»؛ با مساعدت «سازمان‌های مردم نهاد»  چون «انجمن کوه‌نوردان» و «انجمن دوستداران دماوندکوه» درصدد کنترل ورود گردشگر بود که متاسفانه نگاه غیرکارشناسی و منفعت طلبانه‌ی نهاد‌های بومی و محلی چون شهرداری و شورای شهر «رینه» این طرح ناموفق بوده است!

متأسفانه این نهادها و ارگانهای شهری با ورود به منطقه کوهستانی، ایجاد راه‌بند و اخذ ورودیه از کوه‌نوردان، از خودروهای حمل و نقل کوه‌نوردان و گردشگران، مالداران و باربران، درآمد زیادی را کسب می‌کنند و منطقه را نیز به زباله‌دانی تبدیل کرده اند!

 

·         « نحوه عملکرد و نظارت فدراسیون بر فرآیند باربری و کمپینگ»

باتوجه به اقدامات مداخله‌جویانه و  بدون ضابطه‌ی شهرداری و شورای شهر رینه، طرح ارائه شده برای ساماندهی باربران و خودروهای حمل مسافر، عملاً اجرایی و موفق نشد و این دوسازمان بدون داشتن مجوز حضور در کوهستان، در حال کسب درآمد در ارتفاع و مناطق کوهستانی هستند. عجیب آنکه منتقد حضور کارشناسانه فدراسیون به عنوان متولی ورزش کوه‌نوردی نیز هستند!

درپایان ضمن قدردانی از خبرگزاری محترم «ایسنا» به جهت توجه به بحث گردشگری کوهستان، شایسته بود این خبرگزاری پیش از پرداخت یک جانبه موضوع، انتخاب تیتری زرد و ایراد اتهام غیرواقع به فدراسیون، موارد فوق را با این فدراسیون مطرح و در قالب مصاحبه از مسئولین فدراسیون پرسش می‌کرد، شاید پاسخ به ابهامات خود و احیاناً مشاوران و کارشناسان مرتبط را دریافت می‌کرد!

 

هفتم خرداد ماه 1399

فدراسیون کوه نوردی و صعودهای ورزشیآلبوم تصاویر


فایل های ضمیمه


مطالب مرتبط


نظرات

لطفا نظر دهید
نظر شما بعد تایید نمایش داده خواهد شد
لطفا برای نظر دادن قوانین روا رعایت کنید
مواردی که باعث عدم تایید نظر شما خواد شد
1 - تهمت ، توهین و افترا
2 - هرگونه کلامی که مصداق بی ادبی باشدنظرات ارسال شدهنظر خود را ثبت کنید

آخرین بخشنامه ها

1400/03/24 -- برگزاری آزمون مرحله دوم مربیگری درجه 2 دره‌نوردی (تست شنا)
1400/03/19 -- ارسال نتایج و مستندات مسابقات دوی کوهستان (اسکای رانینگ) قهرمانی استان
1400/03/12 -- اسامی پذیرفته‌شدگان آزمون ورودی مربیگری درجه 3 کوهپیمایی (ویژه ارتش جمهوری اسلامی ایران) خرداد 1400
1400/03/11 -- اطلاعیه کمیته آموزش فدراسیون در خصوص آخرین مهلت تحویل پایان‌نامه‌های مربیگری
1400/03/11 -- بازانتشار / مرحله مقدماتی و انتخابی هشتمین دوره مسابقات دوی کوهستان (اسکای رانینگ) قهرمانی کشور یادواره مدافعان سلامت و شهدای خدمت (مردان – زنان)
1400/03/11 -- لیست احکام جدید آماده تحویل / خرداد 1400
1400/02/27 -- انتصاب های جدید در کمیته های «هیمالیانوردی» و «روابط عمومی»
1400/03/05 -- اطلاعیه حضور در رقابت‌های جام‌های جهانی
1400/02/22 -- اطلاعیه لغو اردوهای انتخابی تیم های ملی سنگ‌نوردی
1400/02/21 -- مرحله مقدماتی و انتخابی هشتمین دوره مسابقات دوی کوهستان (اسکای رانینگ) قهرمانی کشور یادواره مدافعان سلامت و شهدای خدمت (مردان – زنان)
1400/02/19 -- اسامی واجدین شرایط جهت شرکت در آزمون ورودی مدرسی حفظ محیط کوهستان
1400/02/08 -- احکام مربیگری، کوه پیمایی، کوه نوردی، مربی راهنمای یخ‌نوردی و مربی راهنمای کوهستان سطح باشگاه آماده تحویل / اردیبهشت 1400
1400/02/06 -- اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان دوره مدرسی نجات در برف (بهمن شناسی) / اسفند 99
1400/02/05 -- انتصاب در کمیته آموزش فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی
1400/02/05 -- درخواست فدراسیون کوهنوردی جمهوری ارمنستان از فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران
1400/01/29 -- انتصاب مسئولین کمیته های فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی
1400/01/24 -- آمار صدور احکام مربی راهنمایان کوهستان از سال ۱۳۹۴ تا پایان سال ۱۳۹۹ در ۶ سطح آموزشی
1400/01/23 -- تعویق دوره مربیگری درجه 3 کوه‌نوردی با اسکی
1400/01/21 -- ممنوعیت برگزاری کلاس نجات در برف (بهمن شناسی)
1400/01/17 -- 🔴اطلاعیه مهم


بخش نامه ها »

اخبار استان ها
مهمترین خبر ها